1. kolo druhé ligy mužů a žen v Českých Budějovicích

V neděli 14.5. se v Českých Budějovicích konalo první kolo druhé ligy, skupina B. V této skupině závodí i naše ligové družstvo mužů. Na závody jsme odjížděli značně oslabeni, z různých důvodů se nemohlo závodů zúčastnit několik opor družstva. K tomu od samého rána panovalo sychravé počasí s teplotou okolo 10 stupňů, které během dne vystřídal chvílemi i poměrně hustý déšť, takže vyhlídky našeho družstva nebyly nejlepší. Naštěstí se pesimistické vyhlídky nenaplnily a družstvo mužů dopadlo nad očekávání dobře.

Bodovali všichni závodníci, kteří se zúčastnili prvního kola. Od letošního roku změnil Český atletický svaz pravidla ohledně bodování v soutěži, a místo původních deseti závodníků jich boduje dvanáct. Tato změna přinesla body i tam, kde bychom ještě loni nebodovali. Nejlépe bodujícím závodníkem se s 28 individuálními body stal Lukáš Svoboda, který dokázal zvítězit ve výšce výkonem 187 cm. K tomu přidal deset bodů za třetí místo v oštěpu (50,07m) a skončil sedmý v dálce za výkon 601 cm. Ještě lepších umístění dosáhl Eda Moses, jeho součet 24 bodů je však složen z výkonů ve dvou disciplínách. Eda zvítězil na dlouhých překážkách velkým osobním rekordem 57,90s a na krátkých překážkách přidal za výkon 16,32s druhé místo. Velké atletické srdce ukázal v náročném běžeckém trojboji Štěpán Neděla. Za třetí místo na čtvrtce překážek (59,12s), osmé místo na patnáctistovce (4:27,43min) a deváté místo na osmistovce (2:04,69min) pro nás vybojoval 19 bodů. O bod míň přidal do oddílového trezoru vrhač Honza Bukáček za své představení v disku (37,22m) a kouli (11,98m). Zdatně mu se 14 body sekundoval druhý vlašimský vrhač Mirek Novotný, který od letoška nově hájí naše barvy. Body nasbíral zejména v kladivu, kde skončil druhý výkonem 44,82m a zbylé body vybojoval v disku (30,72m). Na start se postavil i náš nový hostující závodník, kolínský Tomáš Novák. Zejména na čtyřstovce předvedl kvalitní výkon, doběhl třetí v čase 52,74s a znamenalo to pro Vlašim zisk 10 bodů. Další tři body přidal na dvoustovce (24,24s). Svým jediným startem v soutěži přinesl 8 bodů oštěpař Michael Mušálek, a to za výkon 42,81m. Slušnou formu předvedl náš druhý hostující závodník Martin Mikula na čtyřstovce (54,12s) a osmistovce (2:05,50min). Za své dva starty přidal na vlašimské konto 7 bodů. Bodoval i náš poslední závodník, věkem teprve starší žák Pavel Svoboda, který na těchto závodech hlavně sbíral zkušenosti. Podařilo se mu bodovat na dvoustovce, kde si samozřejmě vytvořil nový osobní rekord 24,27s, neboť se jednalo o jeho první start na této distanci. Za tento výkon přidal poslední dva body z individuálních disciplín.

Zvláštní pozornost bych rád věnoval štafetě 4x100m. Vzhledem k prořídlému startovnímu poli jsme poskládali pouze jednu. No a kdo byl přítomen u jejího běhu, jistě si vzpomněl na loňské první kolo a naší štafetu A 4x100m, neboť nebylo daleko k tomu, aby se nepříjemná historie opakovala. Loni jsme přišli o cenné body tím, že si závodníci mezi druhým a třetím úsekem nedokázali předat kolík, neboť závodník na třetím úseku při předávce utekl tomu druhému. To samé se stalo i v Budějovicích, nicméně borci celou situaci zachránili, byť za cenu úplného zastavení. Na start se postavil Lukáš Svoboda, který se zdatně držel s ostatními borci a kolík bez problémů předal Štěpánu Nedělovi. U něj se zcela pochopitelně projevila únava z předchozího extrémního běžeckého trojboje a když nabíhal do předávky na Edu Mosese, Eda mu bohužel utekl. Naštěstí stihl zastavit ještě v předávacím území, a tak se na rozdíl od loňska nekonala diskvalifikace naší štafety. Poslední předávka už proběhla v pořádku a Tomáš Novák donesl kolík do cíle na celkovém šestém místě, čímž se do vlašimské pokladnice přisypalo posledních 7 bodů.

Celkově jsme skončili na šestém místě z osmi družstev s celkovým ziskem 140 bodů, s minimálním náskokem na sedmou Plzeň, ale naopak luxusním náskokem na poslední Pacov, který přijel na první kolo značně oslaben. Na druhé kolo se vydáme v neděli 28.5. do Plzně, tak nám držte palce! JH

15. 5. 2023